Tüm dünya ülkelerinin birbirleriyle olan iletişimin artması ile diller arasında anlaşmazlıklar yaşanmaktadır. İki farklı dillere sahip olan kişilerin anlaşmalarını sağlamakta olan tercümanlar sahip oldukları dilleri ana dilleri gibi kullanabilmekteler. Yapılan toplantı ve kongrelerde acil tercüme yapmakta olan profesyonel tercümanlar yeterli olabilmek adına her bir tercüme ile kendilerini yenilemekte ve geliştirmektedirler.

Tercüme bürolarına bağlı olarak çalışmakta olan tercümanların bir kısmı uluslararası hizmet sunmakta olan şirketlerin kadrolarına dâhil olarak hizmet vermektedirler. Farklı ülkelerde bulunan şirketlerle yapılacak olan iş sözleşmelerinin çevirilerini gerçekleştirmekte olan tercümanlar aynı zamanda o ülkelerde bulunan tercümanlarla düzenli olarak iletişim halinde olarak eksikliklerini tamamlamaktadırlar. Kimi zaman yurt dışına yapılan seyahatler sayesinde ülke halkıyla yapılmakta olan iletişimler sahip olduğumuz yabancı dil üzerine pratik yapmamızı sağlamaktadır. Bu pratikler sayesinde kelimelerin anlamlarını ve kullanım şekillerini orijinal haliyle öğrenme ve cümleleri kuralına göre kurma imkânına sahip olmaktayız.

Hukuki çeviri, web sitesi çevirisi, tıp terimleri çevirisi, konsolosluk evrakları, sözleşme evrakları, kitap, dergi, roman ve katalogların her birini eksiksiz ve hatasız olarak acil tercüme etmekte olan tercümanlar, uzun yıllar sahip oldukları yabancı dil üzerine uzun süre eğitimleri almaktalar. Diğer ülkelerde görev yapmakta olan tercümanlarla bilgi alışverişinde bulunan tercümanlar çevirileri yaparken yaşadıkları sorunları e-posta yolu ile tercümanlara göndermekteler. Gerekli düzenlemeleri yapmakta olan yabancı tercümanlarda aynı şekilde mail aracılığı ile evrakları göndermektedirler.

Yapılmakta olan çevirilerin tümü kaliteli olup gerekli olduğu durumlarda tercümeler istenilen süreler içerisinde tercüme edilmektedir. Gerekli süreler içerisinde yapılamamakta olan çeviriler yüzünden şahıs ya da şirketler yaşanmakta olan zaman kaybının yanı sıra maddi zararlara da uğraya bilmektedirler. Bu sorunlara sebebiyet vermemek adına tercih edilecek olan tercümanların deneyimleri ve sektördeki hizmet süreleri oldukça önemlidir.

Yapılması gereken acil tercümelerde kimi zaman yaşanmakta olan eksikliklerin giderilmesi ve hata oranlarının sıfıra indirilmesi adına profesyonel yardımlar alınması gerekmektedir. Artan tercüman sayıları ne yazık ki hata oranlarını da artırmaktadır. Tercihlerinde yanılmakta olan kişiler çevirileri amatörce iş yapmakta olan tercümanlara verdiklerinde yaşadıkları sorunlar karşısında araştırmalarını daha geniş çaplı yaparak aynı hataya bir daha düşmemekteler. Bu yüzden ülke içerisinde artık her alanda kullanılan ve büyük çaplı hizmet veren şirketlerin iş akışını sağlamakta olan her bir tercümanın sahip oldukları Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca ve Arapça gibi birbirinden farklı yabancı dillere kendi dilleri kadar rahat kullanabilmektedirler.

MG Metropol Group Tercüme Bürosu olarak tüm dillerde ihtiyacınız olan acil tercüme işlerinizde 7/24 hizmetinizdeyiz.

Sayfa Özeti

Acil Çevirmen Nasıl Bulunur?

İhale için gerekli dosyalar, gümrük için gerekli evraklar ve vize için gerekli işlemlerde zaman çok önemlidir. Ve istenilen belgelerin en kısa zamanda teslim edilmesi gerekmektedir. Tercüme Bürosu, kendi öngördüğü süreyi söylemeden önce çeviri işleminin yapılmasını isteyen kişiden ne zaman teslim etmesine dair net bir tarih almalı ve aldığı tarihe göre de çeviriyi teslim etmelidir.

Tahmin edilemeyen ve son dakikada çıkabilecek sorunlar, ekstra olarak hazırlanması gereken belgeler, istenilen belgelerin son dakika verilmesi, basım ya da gümrüğe yetiştirilmesi gereken(katalog ya da broşür) ya da eksik verilmiş bir evrakın tamamlanması gibi işlemler acil çevirmen hizmeti kapsamında verilmektedir.

Acil tercüme, çok kısa zaman içerisinde yapıldığı için titiz bir çalışma ister. Hiçbir detay kaçırılmamalı, hiçbir belge atlanmamalıdır. Bu yüzden de acil çevirmen nasıl bulunur? Sorusunun cevabı oldukça önemlidir.

Birçok tercüme bürosu bulunsa da her tercüme bürosu işini titizlilikle yapmamaktadır. Bu yüzden tercüme bürosu titizlikle seçilmelidir. Bu noktada tercüme bürosunda çalışan tercümanların yetkinlikleri, eğitimi ve yaptığı diğer tercümelerde ne kadar özenle çalıştığına dikkat edilmelidir.

Bir diğer önemli husus da tercüme bürosunun sunduğu referanslardır. Önceden yapmış olduğu tercümeler, çalıştığı ulusal ya da uluslararası kurumlar projeler ve bu projelere gösterdiği özen de oldukça önemlidir.

Ayrıca tercüme bürosunun sunduğu önceki çalışmaları ve çalışmalar yapmış olduğu kuruluşların tarihine dikkat edilmelidir. Yanlış bir belge göstermediğinden emin olunmalıdır.

Hızlı Çeviri Ücretleri Ne Kadar?

Hızlı çeviri ücretleri tercüman sayısı ve tercüme isteği gibi özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Piyasa koşulları da çeviri fiyatlarını etkilemektedir.

Hızlı çeviri fiyatları; kelime sayısı, boşluksuz karakter sayısı ve karakter boyutuna göre belirlenmektedir. Bu yüzden de hızlı çevirinin fiyatı için net bir rakam söylenemez.

Hızlı Çeviri Hakkında Merak Edilenler

Hızlı çeviri hakkında merak edilenler de ilk merak edilen hızlı çeviri hizmeti nasıl alınır? Ülkemizde acil çeviri hizmeti birçok yer tarafından verildiği bir tercüme bürosu bulmak zor değildir. Ancak güvenilir bir yer bulunduğundan emin olunmalıdır.

Bir diğer merak edilen husus ise hızlı çeviri alırken dikkat edilmesi gereken hususlar konusudur. Burada tercüme bürosunun daha önce yaptığı çalışmaları incelemek, büronun güvenilirliği hakkında fikir verebilir.

Merak edilen bir şey de nasıl tercüman olunur? Sorusunun cevabıdır. Üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun olarak ya da yabancı bir dili çok iyi bir şekilde hem yazı dilinde hem de konuşma da iyi olmaktır.

Bize oy verin 🙂
[Uzman Tercüme: 2 Ort: 2.5]